Povećati razumijevanje i uticaj vrhovnih revizorskih institucija kroz saradnju s civilnim društvom
Sarajevo, 6. jun 2023. godine – Delegacija Državne revizorske institucije Crne Gore u sastavu - predsjedavajući Senatom, senator Nikola N. Kovačević i senator Zoran Jelić, učestvovali su u radu okruglog stola na temu „Saradnja s civilnim društvom u cilju povećanja razumijevanja i uticaja vrhovnih revizorskih institucija“, koji je održan 5. juna t.g. u Sarajevu.
Efikasni odnosi između vrhovnih revizorskih institucija i eksternih zainteresovanih strana, kao i način na koji vrhovne revizorske institucije mogu da angažuju zainteresovane strane, uključujući civilni sektor identifikovani su kao jedna od prioritetnih oblasti iz Plana rada Mreže vrhovnih revizorskih institucija zemalja kandidata i potencijalnih kandidata za članstvo u EU i Evropskog revizorskog suda za period 2022-2025. godine.
Na okruglom stolu prezentovan je nacrt istraživanja SIGMA-e na temu „Povećanje uticaja kroz angažovanje zainteresovanih strana“, koji se bavi praktičnim primjerima vrhovnih revizorskih institucija članica EUROSAI organizacije vezano za razvoj komunikacije i angažovanje eksternih zainteresovanih strana, uključujući civilnog društva s ciljem povećanja razumjevanja i uticaja revizije. Prvi dio sesija obilježilo je razmatranje nacrta dokumenta sa aspekta relevantnosti i praktične primjene dokumenta za članice Mreže u korist većeg kvaliteta rezultata vrhovnih revizorskih institucija.
Članovi delegacije Državne revizorske institucije Crne Gore su podijeli iskustva Institucije u saradnji sa civilnim sektorom, prednostima i mogućnostima ove saradnje, kao i rizicima i izazovima sa kojima se mogu suočiti vrhovne revizorske institucije. Značaj vrijednosti i koristi učešća civilnog društva i građana u radu prepoznati su u prethodnom i ovom Strateškom planu razvoja DRI za period 2023-2027. godine, kao i Komunikacionoj strategiji za period 2020-2024. godina. U svrhu jačanja saradnje, DRI je donijela Smjernice o komunikaciji sa zainteresovanim stranama, koje treba da olakšaju razmjenu i protok informacija o rezultatima rada Institucije prema ključnim ciljnim grupama.
Takođe, istaknuto je da je ključno blagovremeno organizovati godišnje sastanke sa civilnim društvom povodom predlaganja potencijalnih tema za revizije i to početkom septembra mjeseca kako bi revizori na vrijeme iste analizirali u odnosu na procjenu rizika, kao i strateške prioritete definisane Srednjoročnim planom finansijskih revizija i revizija pravilnosti i Srednjoročnog plana revizija uspjeha. U kontekstu rizika i izazova, članovi delegacije DRI Crne Gore su govorili o očekivanjima civilnog društva i da se često zaboravlja na kapacitete i resurse s kojima vrhovne revizorske institucije raspolažu. Potrebno je obezbijediti kontinuitet u praćenju nalaza i preporuka revizija i od strane civilnog sektora kako bi se dodatno stvorio pritisak javnosti na subjekte revizije zbog nepostupanja po preporukama DRI.
Domaćin okruglog stola bio je Ured za reviziju institucija Bosne i Hercegovine uz podršku SIGMA organizacije.
Na okruglom stolu su, pored delegacije Državne revizorske institucije Crne Gore učestvovali predstavnici vrhovnih revizorskih institucija iz Albanije, Kosova, Republike Sjeverne Makedonije, Srbije, Turske, Ukrajine i Moldavije.